60041966_10217440945588928_6527273863741440000_n

CCTV අත්වැල – 01

මේ දවස්වල ඉන්බොක්ස් පිරෙන්නේ..අයියෙ නිව්ස් නැද්ද? අයියේ කැමරා වගයක් සෙට් කරගන්න ඕනි..කොහොමද කෙරෙන්නේ…කියල..එකෙක්වත් අයියේ අද අපේ දිහා කන්න වරෙන්..අපේ දිහා බොන්න වරෙන් කියන්නෑ..

හැමෝටම කට කැඩෙන කං කියල ඇති වෙලා නිසා මතක් වෙන විදියට, ගැඹුරට යන්නැතුව අන්තිම සරලව කතන්දරේ කියල දෙනවා.. විද්‍යාත්මකව ඕනි අය ඉන්බොක්ස් කරන්න. ප්‍රතිරෝධය ගණනය එක්ක ධාරා විද්‍යුතය කියල දෙන්නං…හැම පාර්ට් එකටම එක ලිපිය ගාණෙ ඕං ලියනව.

කැමරා ගහද්දි මුලින්ම සැලකිලිමත් විය යුතු දේ තමා කේබල්. මොකද මේවා එක්කො සිවිලිමේ උඩ, පොළව යට, කන්ටියුට් බට-කේසින් අස්සේ තියෙන නිසා ප්‍රශ්නයක් වුණොත් හොයාගන්න ගියාම පිස්සු හැදෙනවා. අනික නැවීම් රාශියක් එක්ක යද්දි ඇතැම් විට පින්තූර වල ගේන් එකක් නැත්තං ලාවට ඉරක් වගේ යනවා රූපවල පසුබිමින්.. ඒවට විද්‍යුත් ක්ෂේත්‍ර සහ චුම්බක ක්ෂේත්‍රත් ඒ කිව්වේ ඔය කේබල් යන තැන තෙකලා විදුලි වයරයක්, ලොකු කාන්දමක් වගේ ඒවා තියේ නං ඔය වැඩේ වෙනවා…
‍‍
කොඇක්සියල් කේබල් බහුලව යොදාගන්නේ ඕම්ස් 75 3C2V කේබලය. වැඩි ඕම්ස් ගාණක කේබල් වැඩේට කීකරු නෑ ගනකමයි. ඒකයි 75ම ගන්නේ.

දැන් ඔය පිටකොටුවෙන් උස්සං එන ‘කැමරා පැකේජ’ වල සහ හැම කඩේම මේ කේබල් තියෙද?

ඔව්! තියෙනවා හැබැයි ඒ නිසි ප්‍රමිතියට නෙවෙයි. පැකේජ වල එන කේබල් එක දිලිසෙනව වගේම හරිම නම්‍යශීලීයි. ඒක බාලයි. ඒ කියන්නේ දෙතුන් පෙළකින් නැවුණහම කැඩෙනවා. ඒ වගේම කඩවල් වල අයියල විශේෂයෙන් නොදන්න අයට කේබල් කියල දෙන්නේ රුපියල් 1500-2500 විතර වෙනකං ‍තියෙන කේබල්. ඒවායින් උපරිම දුර මීටර් 75ක් විතර තමයි පුළුවන් කිසිදු අවුලක් නැතුව. එතනින් එහා යද්දි රටේ නැති කරදර… ඒවා හොදා පොඩි ගෙදරකට.

ඇයි ඒ?

හේතුව මේවායේ තඹ ප්‍රතිශතය 30%-40%ත් තමා තියෙන්නේ.. ඒකත් මැද කම්බිය විතරයි.. අනික් වගේ තියෙන කේබල් දැල තනිකරම ඇලුමිනියම් කේබල් වලට කොපර් ගාලා!

ඉතින් අවුල මොකක්ද?

අවුල තමා ලොකු සයිට් එකකට, මීටර් 100-120 වගේ තැනක දැම්මාම පින්තූර එන්නෑ. වයරින් කරාට පස්සෙ තමා රගේ දැනෙන්නේ. නමුත් 95% ක තඹ මාත්‍රණය සඑිත කේබල් එක මීටර් 250ක් පමණ ඍජු තත්ත්වයන් යටතේ පාවිච්චි කරන්න පුලුවන්.. ඒ වයර් රෝලක් අර වගේ තුන්ගුණයක් විතර ගණං…! ඉතින් කෝටේෂන් එක දෙද්දි මේක ගිනි ගණං නෙ කියල කියනවා මේ ඇත්ත නොදැන. ‍‍හොද කේබල් වලින් කරහම අවුරුදු 15කට වඩා ඕනම පද්ධතියක් ලෙඩ නැතුව පවතිනවා.. ලග ලග නැවුම් තිබ්බා කියල වුණත් ලොකු ආබාධයක් එන්නේ නෑ..

එතකොට මේක නෙට්වර්ක් කේබල් වලින් කරාම හරිනෙ.?

ඔව්. කැට් 5, කැට් 6 කේබල් වලින් කරන්න පුලුවන්. ඒ කේබල් වලත් මේ ප්‍රශ්නෙම තියෙනවා.! රුපියල් 6000ටත් වයර් රෝල (මීටර 300) තියෙනවා රු.35000ටත් වයර් රෝල තියෙනවා. කැට් 6 පියෝ කොපර් කේබල් බොක්ස් එකක් අර තරං ගණං ඒකෙ කල් පැවැත්ම සහ ගුණාත්මක බව නිසා තමා. තඹ හරි ගණං..

ඉතින් එහෙනං එක කේබල් එකේ වයර් කැමරා 2-4ක් වගේ යන්න පුලුවන්නේ. ?

ඔව්.ලග ලගම තියෙනව නං එහෙම පුළුවන්. හැබැයි ඒ කේබල් එකේම ඩේටා මිස පවර් යවන එක අනුමත කරන්න බැහැ. මොකද ඒ කම්බියේ ගණකම 230V විදුලිය යවන්න සුදුසු නැහැ. අනික ඔය වැඩේට පැසිව් වීඩියෝ බැලුන් කියල කන්වර්ටරයක් අන්තිමට ඕන වෙනවා දෙපැත්තටම දාන්න.නැත්තං අර කැමරාවට සරිලන අතුරුමුහුණත හදන්න බැරිවෙනවා. මොකද අයි.පී කැමරා හරිම ගණං! අයි.පී කැමරා වලදි ඔය සෙල්ලම කරන්න බෑ.. ලෝබකමට කැමරා දාන්න යන එක. බොහෝ දෙනෙක් ඔය දේවල් අච්චාරු කරල කරනවා වියදම අඩුකරන්න.. පැවැත්ම තමා අඩුවෙන්නේ.

එතකොට ඔය පවර් වයර්.. ?

ඒකටත් අර සන්තෑසියම තමා. රුපියල් 1500ටත් වයර් රෝල තියෙනවා. 3500ටත් තියෙනවා. මුලින් කියපු වර්ගේ හොදා තාවකාලික වැඩකට නම්. මොකද ඒකෙ පිට ආවරණය ෆයර් ගාඩ් නෑ. ගොඩක් අය ඕවා කේසින් වල දාලා ගෙදර බිත්තියෙ එළියෙන් යවනවා.. අව්වට රත්වෙනවා..වැස්සට සීතල වෙද්දි මේ කෝටින් එක පිටි පිටි ගැළවිලා යනවා ටික කාලයක් යද්දි.. කම්බි නිකං කෙස්ගස් වලට වඩා තුනීයි. තඹ මාත්‍රණය 40%ක් වගේ තියෙනවා. නමුත් බ්‍රැන්ඩඩ් දේශිය ආයතන වල හදන ෆ්ලෙක්සිබල් කේබල් ඉතාම ඉහළ ප්‍රමිතියකින් යුතුයි. වසර 20-30 වුණත් කරදර දෙන්නේ නෑ. අනික ගිනිගැනීමක් වුණත් හානියක් නෑ. බොහෝ අය වයර් වල ප්‍රමාණය අඩුවෙන් දාලා තමයි මුලින් කොටේෂන් එක දෙන්නේ.. සමහරු කැමරා 12ක පද්ධතියකට මීටර් 100 රෝලයි කියල දානවා.. කොඇක්සියලුත් මීටර් 100යි කියල දානවා. මීටර් 100න් එක කැමරාවක් වත් එක අන්තයක ඉදන් අවසාන අන්තයට අදින්න බැරි වෙන වෙලාවල් තියෙනවා. !

දුර අදිනව නං මොනාද හොද?

කැට් 6 වලට යන්න පුලුවන් නං හොදයි. මොකද ඇක්ටිව් වීඩියෝ බැලූන් දාලා කිලෝමීටරයක් වුණත් අදින්න පුලුවන්. නැත්තං හොද පියෝ කොපර් කේබල් දාන්න.. මීටර් 150ක් වුණත් ගැටලුවක් නැතුව පින්තූර එනවා. ඔය කඩවල් වල සිග්නල් වැඩිකරන සිග්නල් ඇම්ප්ලිෆයර්.. කේබල් එක්ස්ටෙන්ඩර් ජාති තියෙනවා. ඒවා පාවිච්චි කරන්න වෙනවා. හැබැයි ඒවට මගදි විදුලි සැපයුමකුත් දෙන්න වෙනවා.

ඔය වැඩේට අවශ්‍ය වෙන කේබල් සියල්ල හොද ප්‍රමිතියකින් දැම්මාම වැඩේ කරාට පස්සෙ කම්ප්ලේන් නැහැ. නමුත් වැඩ අල්ලගන්න ඕනි නිසා හැමෝම කරන්නෙ මිල අඩු කේබල් වලින් වැඩේ කරනවා. ඒක කැමරා පද්ධතියේ ආරක්ෂාවටත් තර්ජනයක්…

මීලගට නිවෙසේ බල සැපයුම…..

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *